Ларсон и ДиКаприо триумфираа на доделувањето на наградите од колегите

Бри Ларсон и Леонардо ДиКаприо уште повеќе се доближија до Оскарите, триумфирајќи во саботата навечер на доделувањето на филмските награди SAG (Screen Actors Guild – Здружението на филмските и телевизиските акт...

Песна на Маџиров во последниот број на Modern Poetry in Translation посветена на преведувачите Греам и Пеги Рид

Последниот број на најстарото британско списание за преводна литература, „Модерн поетри ин транслејшн” (Modern Poetry in Translation) се затвора со песната „Тишината од други места доаѓа” од Никола Маџиров, пос...

Почина пејачот Блек, автор на мегахитот „Wonderful Life“

Британскиот музичар, 53-годишниот Колин Вернкомб, попознат како Блек (Black), најпознат по големиот хит од 1980-те „Wonderful Life“, починал како последица на сообраќајна несреќа во Ирска, објавено е на неговат...

Три премиери во Кино Милениум

Ни претставува особено задоволство да го најавиме програмскиот распоред на кино Милениум за неделата која следува, во која не очекуваат премиери на 3 актуелни филмски остварувања. Четврток(28.01.) во главн...

Дејвид Духовни доби ѕвезда на Шеталиштето на славните во Холивуд

Актерот Дејвид Духовни, ѕвезда на култната серија „Досиејата Икс“, доби ѕвезда на Шеталиштето на славните во Холивуд во понеделник, во моментот кога почнува емитувањето на нова сезона од оваа серија. „Ова ...

Американските продуценти го наградија филмот „Облог на векот“

Филмот „Облог на векот“ (The Big Short) ја освои наградата за најдобар филм што ја доделува Здружението на американските продуценти (Producers Guild of America), еден месец пред доделувањето на најпрестижните ф...

Џенифер Лоренс во улогата на љубовницата на Фидел Кастро

Добитничката на годишната награда Златен глобус за најдобра женска улога во филмот „Џој“, инспириран од животот на славната деловна жена Џој Мангано, актерката Џенифер Лоренс, повторно ќе толкува вистински женс...

Повиците за бојкот на Оскарите не наидуваат на одѕив

Четири американски филмски ѕвезди објавија дека следниот месец ќе го бојкотираат доделувањето на најпрестижните филмски награди – Оскарите, бидејќи меѓу номинираните актери втора година по ред нема ниеден афроа...

Почина диџеј Бабура

Во раните утрински часови во Скопје почина познатиот диџеј Бабура, односно Љупчо Петровски. Тој почина по долго боледување, на 42-годишна возраст, јави Telegraf. Диџеј Бабура беше еден од најзначајните м...

Поранешните членови на АББА заедно на отворање ресторан

Членовите на култната шведска поп четворка АББА се собраа во среда вечер за да присуствуваат на отворање на еден ресторан инспириран од мјузиклот „Мама миа“, а медиумите оценуваат дека станува збор за ретко зае...