Стинг и Питер Габриел на заедничка северноамериканска турнеја

Познатите британски музичари Стинг и Питер Габриел соопштија дека заедно тргнуваат на северноамериканска турнеја. Турнејата ќе биде наречена „Камен, хартија, ножици“(Rock paper Scissors), почнува на 21 јун...

Адел најбрзо до милијарда прегледи на YouTube

Британската поп ѕвезда Адел собори уште еден рекорд, имено видеоспотот за нумерата „Hello“ најбрзо стаса до милијарда прегледи на YouTube. На споменатата интернет платформа за размена на видео материјали...

Започна снимањето на краткиот игран филм “Ќе дојдат децата”

Продуцентската куќа „Круг филм“, соопшти дека во тек е снимањето на краткиот игран филм „Ќе дојдат децата“, во режија на Ана Јакимска, а по сценарио на Бранко Костески. Снимањето на филмот се одвива на п...

Спајк Ли и Пинкет Смит ги бојкотираа Оскарите

Режисерот Спајк Ли и актерката Пинект Смит објавија во понеделникот дела ќе го бојкотираат годинешното доделување на најпрестижните филмски награди Оскарите, што ќе се одржи во февруари, бидејќи ниеден афроамер...

Русите ќе снимаат филм за Ленин со Ди Каприо во главна улога

Водечкото руско филмско студио „Ленфилм“ соопшти дека е подготвен за снимање на филм за водачот на руската револуција, Владимир Илич Ленин, а глaвната улога ќе му биде доверена на Леонардо Ди Каприо. Изј...

Десет албуми на Боуви во британските топ 40

Десет албуми на скоро починатиот култен британски музичар Дејвид Боуви влегоа измината седмица во најпродаваните 40 албуми на британските топ листи, објави BBC. Фактот дека албумите на Дејвид Боуви зазем...

Почина актерот Алан Рикман

Ѕвездата на филмовите „Хари Потер“ и „Умри машки“, еден од најсаканите британски актери, Алан Рикман почина на возраст од 69 години во Лондон. Повеќе од триесет години Алан Рикман беше меѓу омилените бри...

Номинации за Оскар 2016, ФХ3Х учествуваше во ефектите на два номинирани филма

Македонската компанија за анимација и визуелни ефекти ФХ3Х го објави своето учество во визуелните ефекти на два филма номинирани за највисокото признание во индустријата, Оскар за најдобри визуелни ефекти ...

Почина менаџерот и сопруг на Селин Дион, Рене Анжелил

Музичкиот продуцент, менаџер и сопруг на пејачката Селин Дион, Рене Анжелил, почина во Лас Вегас на седумдесет и тригодишна возраст, јавуваат светските медиуми. „Со длабока тага Ве известуваме дека почин...

Репертоар на кино Милениум

Неделава која следува во централните термини не дочекува повторно Тарантино и неговата „Омразена осумка", како и филмот кој „растури" на кино-благајните ширум светот ВОЈНА НА ЅВЕЗДИТЕ: СИЛАТА СЕ БУДИ 3Д (STAR W...