Нов репертоар на кино Милениум

Две нови филмски остварувања не очекуваат следнава недела на репертоарот на кино Милениум. Продолжението на приказната за легендарниот боксер Роки Балбоа, филмот КРИД (CREED), во режија на Ryan Coogler, ...

СЗО е за возрасна класификација на „тутунските филмови“

Владите би требало да донесат одлука за зголемување на возрасното ограничување за филмовите со сцени во коишто се ужива во тутунските производи, смета Светската здравствена организација (СЗО – WHO), со објаснув...

Адел не им дозволува на политичарите да ја користат нејзината музика

Британската пејачка Адел објави дека никому не му дозволува да ја користи нејзината музика за политичка кампања. Портпаролот на Адел објави соопштение откако на настапите пред партиските предизбори во ам...

Двајца од оригиналната постава на Jefferson Airplane починаа на ист ден

Пол Кантнер, гитарист и еден од основачите на американскиот психоделичен бенд Jefferson Airplane, почина на 28-ми јануари во 74-та година од животот, а на ист ден и на иста возраст почина и оригиналната пејачка...

Кира Најтли ќе ја глуми Колет во филм за француската писателка

Британската актерка Кира Најтли е во преговори за улогата на Колет во истоимениот биографски филм за славната француска писателка чие дејствие ќе биде сместено на самиот почеток од XX век. „Кира поседува с...

Според заработката „Кунг Фу Панда“ го надмина „Повратник“

Третото продолжение од анимираниот филм „Кунг Фу Панда“ бил најгледаниот изминатиот викенд во Соединетите држави. „Кунг Фу Панда 3“, во кој гласовите ги позајмуваа холивудските ѕвезди како Џек Блек, Анџе...

Филмот „Раѓањето на нацијата“ за бунтот на робовите награден на Санденс

 Американскиот филм „Раѓањето на нацијата“, драма којашто раскажува за бунтот на робовите во XIX век во американската сојузна држава Вирџинија, ја однесе главната награда на реномираниот фестивал на независниот...

Судот во Њујорк го објави тестаментот на Дејвид Боуви

Дејвид Боуви во својата последна порака завештал неговата пепел да биде развеана „во согласност со будистичкиот ритуал“ на индонезискиот остров Бали, се дознава од тестаментот на славниот британски пејач, музич...

Џеф Милс и Дерик Меј под палката на Емин Џијан

Македонската продуцентска куќа „Излет мјузик“, во сабота го организира спектакуларниот концертен настап во Мелбурн, Австралија, на двајцата техно диџеи и продуценти Џеф Милс и Дерик Меј, заедно со Симфонискиот ...

Мориконе доби Златен глобус

На италијанскиот композитор Енио Мориконе, кој се прослави со својата работа на филмот, му е врачен Златниот глобус за музиката во филмот „Омразените осуммина“ на Квентин Тарантино. Прославениот Енио Мор...