Судот во Лозана ја намалува казната на Аријан Адеми!?

Клучниот ден за фудблската судбина на македонскиот репрезентативец Аријан Адеми. Денеска во Лозана, Арбитражниот суд за спорт, ќе решава по жалбата на Аријан Адеми против УЕФА, по изречената четиригодишна суспе...

Според ЕХФ: Засилувањето за Вардар, Камила Херем е во Топ 5 трансфери во Европа

Засилувањето за ЖРК Вардар, Камила Херем е во ТОП 5 најдобрите трансфери пред новата сезона во Лигата на шампионите. Според изборот на ЕХФ, норвешкото лево крило е меѓу најдобрите пет трансфери кои беа р...

Веселин Вујовиќ го напушта кормилото на ППД Загреб

Четвртиот пораз во низа за ППД Загреб во рамки на Лигата на шампиони е пресуден за промена на тренерската позиција на овој клуб. Лошата форма, недисциплината во нападот и некарактеристичните потези на колек...

Јончевски: Делумно сум задоволен од некои делови во играта

  Кошаркарите на МЗТ Скопје очекуваа да стават крај на резултатската криза во регионалната АБА лига на натпреварот против Задар, но во Скопје се враќаат со еден бод помалку од посакуваното. Уште една по...

Марко Рус го победи ракот, на пролет се враќа на терените!

Во мај оваа година, Марко Рус, капитенот на Ајнтрахт Франкфурт падна на рутински допинг тест. Понатамошните испитувања покажаа дека германскиот фудбалер боледува од рак на тестисите. Тој херојски ги одигра ...

Шалке до крајот на сезоната без Емболо?!

Бундеслигашот Шалке се соочува со сериозни проблеми, поради повредата која ја заработи напаѓачот Брел Емболо на натпреварот со Аугсбург. После извршените медицински прегледи, утврдено е дека Емболо има с...

Ганиу: Да освоиш бод против Вардар е голем успех…

Актуелниот шампион Вардар не успеа да го скрши опторот на Шкупи во рамките на 10. коло во Првата македонска фудбалска лига, играјќи без голови на дуелот во Чаир попладнево, дополнително комплицирајќи си ја ситу...

Претрпе 200 операции, па настапи на најтешкиот тријатлон…

Турија Пит е мотиваторка, писателка и рударски инженер, која пред неколку години беше заробена во шумски пожар во Австралија. Таа се здоби со изгореници од 65%  на своето тело и по ултра-маратонот во 201...

ПСЖ подготвува 222 милиони евра за Нејмар и годишна плата од 42 милиони евра!

Францускиот првак Пари Сен Жермен е подготвен да издвои неверојатни 222 милиони евра за трансфер на напаѓачот на Барселона, Нејмар, тврдат медиумите од Париз. Тимот на Унаи Емери во изминаите преодни рок...

Фудбалската Асоцијација на Англија повторно на удар на јавноста

Фудбалската Асоцијација на Англија повторно се најде на удар на јавноста откако беше обелоденето дека големото дерби меѓу Ливерпул и Манчестер јунајтед ќе го води Ентони Тејлор. Судиските квалитети н...