Лоша вест за Несторовски и Трајковски: Палермо е пред банкрот!

Македонските репрезентативци Александар Трајковски и Илија Несторовски имаат причина за загриженост откако беше обелоденето дека нивниот тим Палермо се соочува со сериозни финансиски проблеми. Ова го потврди и ...

Серхио Рамос ќе паузира шест седмици

Капитенот на Реал Мадрид, Серхио Рамос, ќе паузира околу шест седмици од фудбалските терени, откако заработи повреда за време на репрезентативните настапи во селекцијата на Шпанија. Тој се повреди на гостувањет...

Репрезентативците очекуваат специјално засилување за Италија и Израел – од трибините!

Македонската фудбалска репрезентација на 6. и 9. октомври ја очекуваат нови квалификациски натпревари за пласман на СП 2018 во Русија. Овој пат со Израел и со Италија на националната арена „Филип Втори“ во Скоп...

Јувентус го носи Витсел во јануари, понуда и за Даниел Стариџ

Јувентус не успеа да го доведе Аксел Витсел во своите редови во текот на летниот преоден рок, но челниците на „старата дама“ се убедени дека овој трансфер ќе биде комплетиран на самиот почеток од јануари. Актуе...

Инфантино: ФИФА размислува за мундијал со 48 репрезентации

Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино, има идеја за уште поголем број на учесници на Светските првенства во фудбал. Во текот на изборната кампања тој истакна дека ќе се залага за зголемување на 40 земји учеснич...

Соколов: Мора да го поправиме впечатокот во АБА лигата

Исходот не е правопропорционален со квалитетите на тимот. Тоа е заедничкиот став на шефот на стручниот штаб како и на играчите на Карпош Соколи кои ја отворија дебитантската сезона во АБА лигата со пораз на гос...

Револуција во женскиот тенис: Мечевите ограничени на 90 минути?

Поради наводно губење на интерес од страна на гледачите на женскиот тенис, челниците на ВТА размислуваат во неколку правци како би го промениле сето тоа. Една од најавените промени за играта во женска конкуренц...

Астон Вила го отпушти тренерот Ди Матео

Само десет освоени бодови за 11 одиграни кола во досегашниот тек на сезоната во англискиот Чемпионшип значи големо разочарување на раководството на Астон Вила во тренерот Роберто ди Матео. Деветнаесеттото место...

Хрватите во проблем, повреден е и Ракитиќ

Селекторот на фудбалската репрезентација на Хрватска, Анте Чачиќ, се соочува со големи проблеми во пресрет на квалификациските натпревари со Косово и со Финска. Тој ќе ги нема на располагање двајцата најдобри ф...

Ригоберт Сонг падна во кома

Некогашниот фудбалер на Ливерпул и на Вест Хем, а сега селектор на Чад, Ригоберт Сонг, доживеа мозочен удар и префрлен е во болница во Камерун. Тамошните медиуми пренесуваат дека Сонг се наоѓа во кома и ...