Врсник осомничен за прободувањето на момчето, одреден му е притвор

Врсник е осомничен за прободувањето на деветнаесетгодишното момче кое им подлегна на повредите во неделата вечерта. Деветнаесетгодишниот А.А. во понеделникот вечерта бил спроведен во Основниот суд Скопје...

Се преврте комбе со цариници, четворица повредени

Комбе во сопственост на Царинската управа се превртело утрово околу 7.15 часот на автопатот Куманово - Скопје, кај бензинската пумпа „Дени“. Како што информираат од МВР, во сообраќајката повредени се чет...

Откриен финансиски криминал вреден 700.000 евра

Финансиската полиција во соработка со Основното јавно обвинителство од Скопје, открија уште еден голем случај на финансиски криминал каде главен протагонист повторно е градежна фирма од Скопје. Македонија е ошт...

Осум дена притвор за скопјанката која малтретирала болна старица

Судија на претходна постапка ѝ одреди осумдневен притвор на скопјанката која наместо да ја чува, малтретирала болна осумдесет ичетиригoдишна старица. Шеесет ичетиригoдишната скопјанка е осомничена за тел...

По 22 години трета пресуда за убиството на Мери Јошеска

По 22 години од убиството на Мери Јошеска, во понеделник во 14 часот се очекува да биде соопштена третата пресуда за овој случај во кој обвинет е скопјанецот Миле Хаџиски. Судскиот процес за овој случај за...

Детето од Хиподром оперирано и стабилно, мајката во тешка состојба

  Детето кое во понеделник неговата мајка го фрли од четвртиот кат од зграда во Хиподром е во стабилна состојба, а мајката која подоцна се фрли се наоѓа сè уште во тешка состојба, информираат за Макфакс...