Експлозија во сендвичарница во Виница уништилa сé наоколу

Во експлозија која настанала од пожар во сендвичарница во Виница, оштетени се неколку куќи и други објекти, како и возила. Од пожарот кој бил пријавен во понеделникот наутро околу 6 часот настанала експл...

Кривична пријава за судија од Охрид, вработена во катастар и уште три лица

Поради постоење основи на сомнение за повеќе сторени казнени дела, СВР Охрид поднесе кривична пријава против пет лица: 61- годишна охриѓанка, вработена во одделението за катастар на недвижности Охрид, против ед...

Коха: Ослободени Алил Демири и Африм Исмаиловиќ во Косово

Кривичниот суд од Приштина ги ослободил од затвор двајцата првообвинети и осудени во случајот „Монструм“, Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, кои во Косово издржуваат казна затвор во Косово за нелегално поседување ...

Дрпљанин осуден на доживотен затвор, мајка му тврди дека „не згазнал ни на мравка“

Алмир Дрпљанин е осуден на доживотен затвор за нападот врз патролата на припадниците на мобилната „Алфа“ единица кај Природно математичкиот факултет во Скопје во ноември 2008 година, во кој беше убиен полицаецо...

Обвинетите од случајот „Дива населба“ не се чувствуваат виновни

Сите 29 обвинети за настаните од ланскиот мај во кумановската Дива населба се изјаснија дека не се чувствуваат виновни за делата кои им се ставаат на товар - тероризам и учество во терористичка организација. ...

Почнува судењето против обвинетите за случувањата во кумановската Дива населба

Судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба почнува во вторник во Основниот суд Скопје 1. Обвинетите се товарат за сторени кривични дела „терористичка организација” од...

Осомничени повеќе лица за случајот Тамара Димовска

Јавното обвинителство во понеделникот соопшти дека се осомничени повеќе лица за сторено кривично дело Несовесно работење во службата во врска со случајот Тамара Димовска од Велес. Тамара Димовска почина ...

Скопјанец злоупотребил лични податоци на корисничка на Фејсбук и објавувал недолична содржина

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при МВР до ОЈО Скопје поднесе кривична пријава против 37-годишниот О.В., за сторено кривично дело „злоупотреба на лични податоци“.   Пријавениот во ...

Се преврте бугарски автобус кај Крива Паланка, петмина тешко повредени

Пет патници се тешко повредени во сообраќајка што се случила во вторникот вечерта околу 21.30 часот на магистралниот пат Куманово-Крива Паланка кај селото Опила, општина Ранковце. Автобус со бугарски рег...

Српскиот државјанин осомничен за убиството во Охрид се товари и за недозволено користење на наркотици

Српскиот државјанин кој е осомничен за убиството што се случи на Нова година во Охрид се товари и за недозволено користење на наркотици. СВР Охрид поднесе кривична пријава против 29 - годишен српски држа...