Обвинение за акцијата „Келија“ против лица кои се бореле за ИС

Основното јавно обвинителство за организиран криминал и корупција во понеделникот доцна попладне поднесе обвинителен акт за случајот Келија, против 11 лица кои се бореле на страната на Исламската држава (ИС). ...

Дадилката осудена на една година и два месеца

Дадилката која беше обвинета за малтретирање на деветмесечно дете е осудена на казна затвор во траење од една година и два месеца. Судењето против дадилката беше затворено за јавност и медиумите немаа можн...

Камион прегази пешак во Скопје, верижен судир кај „Скопјанка“

Пешак загина во сообраќајна несреќа што се случи во понеделникот попладне на улицата „11 Октомври“ и булеварот „Кочо Рацин“ во центарот на Скопје. Камион ТАМ со скопски регистарски таблички управувано пр...

Бегалец убиен во тепачка меѓу мигранти на македонско-грчката граница

Еден бегалец е убиен, а двајца други се повредени денеска при тепачка меѓу имигранти на грчката страна од границата кон Македонија, објави електронското издание на атинскиот весник „Катимерини“. Според вес...

Пожарникар се здобил со изгореници, а полицаец се затрул при гаснење на пожар во Штип

Пожарникар се здобил со изгореници, а полицаец се затрул при гаснење на пожар што избувнал по полноќ во стан во Штип. Во пожарот во станот на улица „Сутјеска“ во сопственост на педесет и осумгодишен штип...

Екстрадиран македонски државјанин осомничен за настаните во „Диво Насеље“

Република Србија екстрадираше македонски државјанин oсомничен за сторени кривични дела „Терористичка организација”  и „Тероризам” поврзани со настаните во „Диво Насеље“, соопшти јавното обвинителство. &n...

Притвор за убијците на деветнаесетгодишникот кај Бит пазар

По сознанијата од Министерството за внатрешни работи дека во полициска станица пристапиле две лица, од кои еден малолетник, кои се пријавиле како извршители на кривично дело убиство, надлежниот јавен обвинител ...

ЈО потврди дека има пресврт во истрагата за убиството на Адеми

Јавното обвинителство потврди дека се случи пресврт во истрагата за нападот во кој на 3 јануари смртно настрада 19 годишниот Леарт Адеми. Две лица во понеделникот сами се пријавиле во полициска станица к...

Официјално осум повредени во пожарот во Драчево

Осум лица се повредени во пожарот што избувна во куќа попладнево на улица „Илија Ристевски“ во скопското село Драчево,  соопштуваат од МВР. Пожарот избувнал при две експлозии при монтирање на грејно тело...