Грците ѝ должат 89 милијарди евра на државата

Грците должат речиси 89 милијарди евра кон државата. Висината на неисплатените долгови од даноци кон Управата за јавни приходи е еднаква на половина од грчкиот домашен бруто-производ, а стравувањата меѓу финанс...

Пеколни горештини на Балканот, во Подгорица измерени 48 степени

Пеколни температури се измерени во петок во повеќето градови на Балканот, а во Подгорица живата во термометарот се искачи до 48 степени. Во четвртокот во Мостар беа измерени дури 50 степени, а температур...

Лидерот на ХДЗ Карамарко поднесе оставка од вицепремиерската позиција

Претседателот на Хрватската демократска заедница (ХДЗ), Томислав Карамарко во средата поднесе оставка од вицепремиерската позиција во хрватската влада и ги повика премиерот Тихомир Орешковиќ и лидерот на Мост и...

Српски медиуми: Без Косово во ОН, Србија не може во ЕУ

„На српскиот државен врв уште пред две години му беше кажано дека членството на Косово во ОН ќе биде еден од условите Србија да биде примена во ЕУ“, навел еден од пратениците на германската владејачка коалиција...

За Атина не постои прашањето за Чамите

Официјална Атина соопшти дека не постои прашањето на Чамите (протерани Албанци од Грција) што постојано го покренува Тирана, јави дописникот на Макфакс. Тоа е инегзистентно прашање кое не треба да се пос...

Луначек: Косово е условот за Србија да стане дел од ЕУ

Србија нема да стане членка на Европската унија (ЕУ) без признавањето на Косово, поради тоа што ЕУ ќе ги прифати само оние земји кои имаат јасно дефинирани граници, соопшти потпретседателката на Европскиот парл...

Плевнелиев: Подготвен сум да предложам и трета техничка влада, но не сакам да дојде до таму

Бугарскиот претседател Росен Плевнелиев порача дека тој е подготвен да го искористи своето уставно право и да предложи нова техничка влада поради несогласувањата кои се појавија помеѓу бугарските политички парт...

Тридневен генерален штрајк во Грција

Грчките синдикати во петок ќе стапат во тридневен генерален штрајк, заради новите државни мерки за штедење. Државните и општинските служби, како и многу приватни фирми, од носење на сметот до телевизиски в...

Мигранти демолираа грчко полициско комбе во Идомени, полицијата употреби солзавец

Грчката полиција во понеделник истрела солзавец на мигрантите кои нападна полициско комбе, откако претходно беше ранет еден мигрант во кампот Идомени, на грчко-македонската граница. Мигрантите со камења го...

Побарано 152 години затвор за имами од Албанија што регрутирале борци

Албанското јавно обвинителство за тешки кривични дела, во вторникот, побара од Судот во Тирана да се изрече казна затвор од 152 години за деветмината имами во Албанија кои регрутирале борци за Сирија и за Ирак....