Меѓу азилантите во Германија и братот на косовскиот премиер

Косовскиот премиер објави во неделата на својот профил на Facebook дека неговиот брат е меѓу илјадниците мигранти кои побарале азил во Германија минатата година. „Точно е. Семејството ме извести дека мој...

Вонредна состојба во цела Србија заради поплавите и дождот

Вонредна состојба е прогласена во четврток вечер на целата територија на Србија како превентивна мерка заради поплавите и врнежите кои, според прогнозите, во следните 24 часа во одделни подрачја ќе донесат врне...

Шешељ ги запали знамињата на НАТО и ЕУ пред судот во Белград

Обвинетиот на Хашкиот трибунал за воени злосторства, челникот на Српската радикална партија (СРС), Воислав Шешељ, ги запали во четвртокот знамињата на Европската унија и на НАТО пред Специјалниот суд во Белград...

БиХ очекува да стане кандидат за членство во ЕУ до почетокот на 2017-та

Реално е Босна и Херцеговина (БиХ) до почетокот на 2017-та година да добие статус на кандидат за членство во Европската унија (ЕУ), а со предавањето на барањето за членство во Унијата земјата ги отворила позити...

Вучиќ: Предвремените избори во Србија најверојатно на 24 април

Предвремените парламентарни избори во Србија ќе се одржат на 24-ти април, а истиот ден би требало да се одржат и локалните избори, како и покраинските во Војводина, најави во вторникот вечерта премиерот Алексан...

Имери: Изборот на Тачи за претседател на Косово ја зајакнува позицијата на Србија

Косовската опозиција оцени дека изборот на Хашим Тачи за претседател на Косово  ја зајакнува позицијата на Србија кога е во прашање Косово. Претседателот на Самоопределување Висар Имери изјави дека изборот...

ЕУ: Албанија нема услови за прифаќање на бегалци

Албанија нема услови за прифаќање на бегалци од Сирија и Ирак. Оваа оценка ја изнесе  претставникот на Економско – социјалниот Комитет на ЕУ Иониут Сибиан за време  на една активност на ЕУ во албанскиот град Ск...

Колони камиони на границите на Србија кон Унгарија и Хрватска поради мигрантите

На српската страна кај граничните премини Хоргош, на југот од Унгарија, и Бајаково во источна Хрватска, се создале километарски колони од камиони поради заострените контроли коишто ги спроведуваа унгарската и х...

Словенија одлучи да испрати војска на границата со Хрватска

Словенечкиот парламент во понеделникот одобри испраќање на војска на границата со Хрватска, со цел помагање на полицијата про контролата на приливот на мигранти во рок од три месеци, пренесуваат словенечките ме...