Ловриќ: Србија нема причина да се чувствува загрозена од Хрватска

Вооружените сили на Хрватска претставуваат гарант на мирот и стабилноста во регионот, но и во глобалното опкружување, изјавил хрватскиот генерал Драго Ловриќ, пренесуваат хрватските медиуми.   Хрватскиот ...

Србија ги отвора првите поглавја од преговорите со ЕУ

По речиси две години од формалното започнување на преговорите со Европската унија (ЕУ), Србија во понеделник ги отвора првите две од вкупно 35 поглавја во преговорите за членство во Унијата, пренесуваат српскит...

Силен земјотрес го погоди грчкиот остров Лефкада, почувствуван и во Скопје

  Послаб земјотрес бил почувствуван во вторник наутро во во 08 часот и 10 минути во Скопје, информираат од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Според истиот...