МЗТ ограбен против Сутјеска

МЗТ загуби од Сутјеска со 71:75 (18:18, 13:13, 20:20, 20:24), во 19.коло, во регионалната АБА лига. МЗТ, првиот меч во 2016 година пред домашната публика, го одигра по своите квалитети, но и со таква игр...

НБА: Коби се збогуваше со фановите во Сакраменто

Коби Брајант, Демаркус Казинс и Џејмс Харден ја одбележаа ноќта во НБА лигата. Коби имаше емотивно простување од публиката во Сакраменто, местото каде на почетокот на овој век водеше големи битки против ...

ФК Работнички се засили со двајца играчи од Хрватска

Хрватите Иван Галиќ и Марко Пушкариќ се нови играчи на ФК Работнички, откако потпишаа тригодишни договори, соопшти клубот на својата официјална интернетстраница. Талентираните млади фудбалери, во Скопје,...

Уште едно реми на ракометарите во Словенија

Ракометните репрезентации на Словенија и Македонија и во вториот контролен натпревар одиграа нерешено, откако во понеделникот во Кршко резултатот беше 28:28, во вторникот во Цеље двете репрезентации кои ќе учес...

Богдановиќ погоди преку пола терен за триумф на Фенер ВИДЕО

Кошаркарите на Фенербахче, како гости, славеа над Јесилгиресум (77:76), со тројката од половина терен која ја постигна Богдан Богдановиќ. Српскиот репрезентативец, на три секунди до крајот на мечот ја пр...

НБА: Кајри го сруши Торонто, Грин со нов ‘трипл-дабл’

Бекот на Кливленд, Кајри Ирвинг, го одигра најдобриот меч откако се врати на кошаркарските терени по тешката повреда, тој блескаше во триумфот над Торонто (122:100). Покрај Кари брилијантен меч одигра и крилнио...

НБА: Победи за Окалхома, Бостон, Порталнд и Мемфис

Четири натпревари се одиграа во НБА лигата, во ноќта помеѓу неделата и понеделникот, во кои победи забележаа Оклахома, Бостон, Портланд и Мемфис. Оклахома, предводена од триото Вестбрук-Дурент-Кантер сла...

АБА лига: МЗТ славеше против Партизан

Кошаркарите на МЗТ славеа над белградски Партизан со 82:78, во натпревар од 16.коло, во регионалната АБА лига. Тренерската смена позитивно влијаеше врз играчите на македонскиот шампион, за кои триумфот над „црн...