Мојсовски: Максимално сме фокусирани за да ја исполниме целта

Најдобрите македонски ракометари полека ги финишираат подготовките за настап на квалификацискиот турнир за пласман на Олимписките игри во Рио де Жанеиро, кој од 8. до 10.април ќе се одржува во Гдањск, Полска. ...

Борко Ристовски две години во Барселона

Борко Ростовски, голманот на Рајн Некар Ловен и македонската ракометна репрезентација, од наредната сезона ќе биде член на Барселона. Информацијата, дека Ристовски ќе му се приклучи на актуелниот европск...

Вардар ја посакува титулата во СЕХА лигата

Вараждин, од петок до недела, ќе биде домаќин на петтото издание на завршниот турнир во регионалната ракометна СЕХА лига. Пласман на турнирот изборија четирите најдобри екипи од регуларниот дел на сезоната, бра...

Тоскиќ во тимот на колото во ЛШ

Алем Тоскиќ, херојот на Вардар на реваншот со Висла, со претставата која ја пружи на овој меч го заслужи своето место во идеалниот тим на осминафиналните реванши во ракометната Лига на шампиони. Покрај Т...

Борко го предводи тимот на колото во ЛШ

Македонскиот репрезентативец, Борко Ристовски, пружи уште една блескава партија во дресот на Рајн Некар. Ристовски со десет одбрани го предводеше германскиот тим до победата во Загреб (24:23), во првиот осминаф...

Дебакл на ракометарките во Марибор

Македонските ракометарки претрпеа катастрофален пораз на гостувањето во Словенија 35:17 (18:8), во рамки на квалификациите за пласман на Европското првенство. Словенија, во Марибор, против подмладената м...

Душебаев во тимот на колото

Десниот бек на Вардар, Алекс Душебаев, со играта која ја пружи на натпреварот против Монпелје, заслужи место во идеалниот тим на 14.коло, во Лигата на шампионите. Вардар во последното коло славеше над Мо...

Симовски го објави списокот за двомечот со Словенија

Селекторот на женската ракометна репрезентација на Македонија, Симе Симовски, го објави списокот на ракометарки кои ќе конкурираат за место во тимот, за двомечот со Словенија, кој ќе се одигра во рамките на к...