Двајца турски ракометари загинаа во сообраќајна несреќа

Двајца млади турски ракометари смртно настрадаа во сообраќајна несреќа која се случила на автопатот која го поврзува Кахраманмарас и Кајсери. Во несреќата смртно страдале Садин Удлу (21) и Ахмет Озтур (20)...

Двојно признание за Амадин Лејно

Амадин Лејно, беше „X факторот“, во триумфот на ЖРК Вардар над европскиот шампион Будуќност (26:24), во претпоследното коло, во фазата по групи во Лигата на шампионките. За своето издание на неделниот натпревар...

Доминација на ЖРК Вардар во Букурешт

ЖРК Вардар забележа убедлива победа во Букурешт над истоимената екипа 30:25 (17:11), во рамките на осмото коло во Групата 2, во Лигата на шампионките. Со оваа победа ЖРК Вардар речиси ја обезбеди третата позици...

Lyoness и Вардар со моќно партнерство!

Lyoness Македонија и најголемиот македонски спортски бренд Вардар склучија моќно партнерство. Отсега членовите на Lyoness ќе имаат одлична можност да ги користат своите предности во содржините на Спортскиот Цен...

Вардар гостува кај Рајн Некар

Ракометарите на Вардар, во четврток (19:30), ќе го одиграат првиот меч во Лигата на шамионите оваа година. По паузата поради Европското првенство, македонскиот шампион ќе гостува во Германија кај Рајн Некар Лов...

Ванчо Димовски е новиот спортски директор на Металург

Поранешниот играч и капитен на Металург, Ванчо Димовски во иднина ќе ја обавува функцијата спортиски директор во клубот од Автокоманда. Димовски ќе има специфични задачи и ќе биде врската меѓу екипата и раковод...

Патот за Рио де Жанеиро води преку Гдањск

Светската ракометна федерација (ИХФ), во текот на денот, треба официјално да ги соопшти домаќините на трите квалификациски турнири преку кои уште шест репрезентации ќе изборат пласман на Олимписките игри во Рио...

Ракометарите против Чешка во баражот за СП

Македонската ракометна репрезентација доби релативно тежок противник во баражот за пласман на Светското првенство, кое наредната година ќе се одржува во Франција. Пласман на Мундијалот, најдобрите македо...

Полска 2016: Македонија-Норвешка

Македонската ракометна репрезентација, в понеделник, ќе го одигра вториот наторевар во Групата 1 на Европското првенство во Полска. Противник на ‘црвено жолтите’ ќе биде Норвешка, селекција која е најпријано из...