Полска 2016: Хрватска прв противник на Македонија

Македонската ракометна репрезентација, во четврток, ќе го одигра првиот натпревар во Групата 1 на Европското првенство во Полска. Противник на Македонија во „Таурон арена“, во Краков ќе биде селекцијата на Хрва...

Полска 2016: Блескави изданија на Штербик, Ландин и Андерсон

На Европското првенство во ракомет, во саботата, се одиграа натпреварите од првото коло во групите Ц и Д. Фаворитите Унгарија, Шпанија и Данска забележаа сигурни победи, додека Шведска во драматичен меч славеше...

Стартува ЕП во ракомет, Македонија на стартот против Франција

Полска од 15. до 31.јануари ќе биде домаќин на 12-то Европско првенство (ЕП) во ракомет за мажи. Дел од континеталното првенство ќе биде и македонската репрезентација, за која ова ќе биде четвртото учество, тре...

Дупјачанец и Велковски отстранети од подготовките на ракометната репрезентација

Даниел Дупјачанец и Мартин Велковски, поради недисциплина, се отстранети од подготовките на ракометната репрезентација на Македонија. Двајцата ракометари не се појавиле на доручекот, а потоа и доцнеле и на...

СЕХА: Вардар славеше во Словачка

Ракометарите на Вардар славеа во Прешов кај Татран со 28:27 во натпревар од СЕХА лигата. Македонскиот шампион во Словачка одигра добар натпревар кој го контролираше од самиот почеток и на крајот заслужен...

По Брумен и Тоскиќ, и Горбок најави разделба со Вардар

Левиот бек Сергеј Горбок по завршувањето на оваа натпреварувачка сезона ќе замине од Вардар, откако со клубот договорил предвремен раскин на договорот, објави ракометниот клуб Вардар на својата интернет страниц...

Обрван го објави поширокиот список за ЕП во Полска

Селекторот на ракометната репрезентација на Македонија, Ивица Обрван, објави список од 28 ракометари кои ќе бидат во конкуренција за настап на Европското првенство во Полска. На списокот на селекторот фи...