Повик: „Ослободи ја идејата и преземи акција!“

Преку глава ти е од општествените проблеми? Мислиш дека е залудно што и да направиш? Си се обидел ли воопшто? Ослободи ја идејата и преземи акција! Младите можат ги повикува сите младите од Македонија да...

Со светло од мобилни се доигра претстава во Драмски

И покрај тоа што за време на претстава во драмски театар снема струја, актерите продолжија да ја играат претстават со помош на публиката која им осветлуваше со нивните мобилни телефони.   Во втор...

Премиера на документарецот ‘Streif – One Hell of a Ride’

Во вторник, е единствената проекција и премиерното прикажување на документарниот филм „Штрајф - Едно пеколно возење” во Македонија, кое ќе се одржи во киното Фросина, МКЦ, со почеток од 20 часот. „Ако се...

Во Прага најдено дело кое заедно го напишале Моцарт и Салиери

Музичко дело кое се сметаш за изгубено, а заеднички го напишале австрискиот композитор Волфганг Амадеус Моцарт и неговиот италијански колега Антоние Салиери, пронајдено е во чешката престолнина Прага. „О...

Век и половина од „Злосторство и казна“

Фотографии од Санкт Пeтербург од XIX век, предмети поврзан со заплетот на романот, целиот текст проектиран на ѕидови, се дел од изложбата под наслов „Злосторство и казна“, отворена по повод 150-годишнината од п...

Универзална сала Скопје која сега го носи името конгресен центар Александар Македонски слави јубилеј 50-та година постоење

Место од кое ретко кој си заминал без да биде посреќен од моментот кога дошол. Мојата куќа беше веднаш спроти Универзална сала. Сега на тоа место е издигната зградата во која живеам. И ден денешен пред с...

Најубаво раскажаните приказни од амбалажен отпад добија највредни награди од Пакомак

Дека креативноста нема граници докажаа 110 пријавени дела на овогодинешниот награден конкурс Trash for art 2015, од кои 9 најдобри ги добија највредните награди. Еколошки ангажираните уметници и креатив...

Наградени најдобрите со „Твитер и блогираме награди”

Во петокот во кино Фросина се одржа завршната церемонија на четвртите по ред „Твитер и блогираме награди" кои имаат за цел да ги соберат на едно место сите најдобри твитерџии и блогери. Најдобрите беа на...
article placeholder

Отпакувајте ги изненадувањата во Капитол Мол!

Нештата што ги барате доаѓаат кога најмалку ги очекувате, мотив повеќе Капитол Мол да ги почне празничните веселби на средината на месецот и да им приреди на своите лојални потрошувачи  атмосфера која ќе ги мот...