Компирите во бременоста го зголемуваат ризикот од дијабетес

Речиси секојдневното консумирање на компири или чипс во бременоста може да го зголеми ризикот од појава на дијабетес кај бремените жени, откриле британските научници чија студија е објавена во стручното списани...

Колку вода треба да пиеме дневно според тежината?

Сите знаеме дека основата на совршено тело и здравје е водата. А една од најчестите грешки е пиењето на премалку вода или илузијата дека таа може да биде заменете со некој други течности. Но од колку точно вода...

Како да ги симнете килограмите од секој дел од телото

Зависно од тоа која е вашата критична точка на дебелеење, сега можете да ослабете со само неколку совети. 1. Горниот дел од телото Масното ткиво најмногу се собира на рамениците, градите, стомакот, гр...

Трајно отстранете ја болката во рбетот, грбот и нозете

Имате болки во `рбетот, грбот, па дури и во нозете, кои претежно доаѓаат од премногу седење или од голем физички напор? Престанете да се грижите, постои потполно природно решение за вашите проблеми. Со само нек...

Диетално фрапе за рамен стомак и против подуеност

Подуениот и тврд стомак е проблем со кој се соочуваат повеќето жени и мажи и е појава за која секојдневно се зборува, а е предизвикан од храната и пијалаците кои во текот на денот ги внесуваме во организмот. На...

Здрави грицки што можете да ги јадете пред спиење

Не е грев да грицнете нешто пред спиење, но секогаш треба да внимавате при изборот на производите. Нутриционистката Ангела Лемонд тврди дека е важно човек да јаде кога е гладен, без оглед на тоа колку е ...

Јануарски намирници против грипот

Во периодот на епидемија од грип, нутриционистите советуваат да го наоружате вашето тело со витамини и антиоксиданси. Иако тие не го спречуваат грипот, ќе ви помогнат да го подобрите имунитето и така полесно да...

Намирници кои ќе ви помогнат да го затегнете стомакот

Сонот на секој човек кој тренира е да има убаво издефенирани стомачни мускули без грам сало. Но за да се постигне тоа покрај многу вежбање треба да се корегира и исхраната. Исхраната треба да биде правилна за д...

Диета со која секој ден ќе симнувате од половина до 2 килограми

Диетата од зелен чај со млеко е нова идеја, која навистина дава посакувани резултати, а најмногу им се препорачува на оние кои што сакаат да се решат од вишокот на вода во организмот. Оваа диета се практикува с...