Мусли за појадок – здрава навика за среќен живот

Мусли е без сомнеж извонреден избор за старт на денот.Секој човек свесен за своето здравје додава житарици во исхраната. Мешавина од житарици во комбинација со кокос, зрнесто овошје, суво овошје, семки, претста...

Студените раце и стапала укажуваат на 4 здравствени проблеми

Студените прсти на рацете и нозете почесто се јавуваат кај жените и ова е сосема нормална појава, но не смее да се игнорира.   Доколку забележите дека веќе неколку денови имате студенило по рацет...

Препознајте ги знаците на депресија

Секој понекогаш има лош ден и умерено ниво на стрес, што е нормално. Тоа помага да се подготвите за предизвиците што животот ги става пред вас и да се мотивирате да ги постигнете целите што сте си ги поставиле....

Витамини кои се најважни за женското здравје

На женското тело му се потребни витамини и минерали за да може нормално да функционира. Ако сакате да го зачувате своето здравје и долг живот, обрнете внимание на овие витамини и минерали кои се грижат вашето т...

Зачини кои гo намалуваат апетитот

Зачините не служат само за подобрување на вкусот на храната, туку со нивна помош може и многу добро да се контролира апетитот.   Ако навистина сакате да изгубите килограми, две нешта се неопходни...

Умереното консумирање путер сепак не е штетно

Резултатите од обемно истражување спроведено во 15 земји на 6,5 милиони луѓе покажале дека умереното консумирање путер нема директна врска со заболување од кардиоваскуларните болести, како и дека тој во исхрана...

Јадете и слабејте – Топ 5 диети за ова лето

Држењето на диети за многумина претставува голем проблем бидејќи треба да се откажат од нивната омилена храна и навики за јадење. Меѓутоа, диетата е секогаш треба да биде повеќе од едноставно изгладнување на ор...

Еликсир кој ги топи килограмите, а содржи само две состојки

Борбата со килограмите никогаш не била повкусна. Да, добро прочитавте, губењето на килограмите не мора да биде ниту мачен, ниту напорен процес, и тоа токму благодарение на овој еликсир.   Само не...

Осум начини да го одморите мозокот

Вашиот мозок не е машина, научете како да го извадете максимумот од него. Ако сте уморни, под стрес или исцрпени, а сакате максимално да го искористите, пробајте некој од овие осум трикови.   Прошета...