??????????????

Топ 10 рецепти со палачинки

Палачинките се дел од омилените јадења на менијата во речиси сите држави и континенти во целиот свет. Прв пат палачинките се опеани уште од старогрчките поети пред нашата ера. Англискиот збор pancakes за...
1.Zelena salata so sirenje i dzem od jagodi

Топ 5 пролетни салати со марула

Марулата или зелена салата е вистински симбол на секоја пролет. Салатите почнуваат да бидат се печесто присутни на нашите домашни трпези за време на секој оброк. Зелената салата е добар извор на хлорофил...
1.Domasen pindzur Toshe

Домашен пинџур

Почнува сезоната на пиперки, домати и друг свеж пролетен зеленчук. Подгответе го овој неодолив пинџур: Потребни состојки: 7 зелени крупни пиперки 3-4 чешниња лук 2 домати средна големина масл...
Bojadisuvanje na Veligdenski jajca koristejki cipka

ВИДЕО: 5 техники за бојадисување Велигденски јајца

Велигденските празници носат мир, спокој и убави мигови за секој човек. Тоа се моменти на радост, семејни и пријателски дружења. Бојадисувањето или вапцањето на Велигденските јајца зазема централно место...
1.Palacinki so med i orevi

Посни палачинки без зејтин

Заблуда е дека палачинките не може да бидат посни. Прочитајте го овој Gotvi.mk рецепт за посни палачиники и уживајте во брзината на готвењето :-) Состојки: 1 шолја брашно 1 шолја вода 1 лажичка ...
Posna pizza

Домашна посна пица

Оваа пица има навистина одличен вкус, а еве што ви треба за да ја приготвите: Состојки за подготовка на тесто: • 500 гр брашно • 3 мали лажици сол • 2 големи лажици шеќер • 1 квасец или прашок за печ...
Posni makaroni

Неодоливи посни макарони

Колку знаат да бидат вкусни и неодоливи посните/вегетаријанските јадења се гледа уште од фотографијата :) Еве што ви е потребно за да го направите ги овој рецепт: 500 гр макарони 300 гр печурки ...
Pasta so morski plodovi

Паста со морски плодови

Нешто различно, а многу вкусно. Одлична промена во исхраната, а истовремено и разноврсен посен оброк. Потребни состојки: 500 гр макарони 500 гр морски плодови 1/2 шолја бело вино 1 чешне лук ...
1.Pita vrtena fotografija

Топ 10 вкусни рецепти за домашни пити

Нека овој викенд биде пита викенд. Направете солена или блага пита по ваш вкус за целото семејство и уживајте во вкусните моменти. За прв пат, зборот ”пита” како кулинарски термин се појавил во Англија, ...
Brokula

Топ 10 вкусни рецепти со брокула

Брокулата содржи големо количество антиоксиданти, а е богата и со А, Ц и Е витамините. Според некои истражувања содржи повеќе витамин Ц од портокалот, а и го забавува процесот на стареење. Малкумина знаат дека ...