Мондрагон се обидел да се самоубие

Легендарниот колумбиски голман Фарид Мондрагон е хоспитализиран отакако се обидел да се самоубие. Мондрагон бил примен во клиниката „Вале дел Лили“, како се наведува поради ‘дисбаланс во организмот’. Од ...

Барселона го раскина договорот со Бабунски

Македонскиот репрезентативец Давид Бабунски повеќе не е член на шпанскиот клуб Барселона, откако каталонскиот клуб соопшти дека го раскинува договорот со него и уште четворица фудбалери кои досега настапуваа за...

Рома го отпушти Гарсија

Францускиот стратег Руди Гарсија (51) повеќе не е тренер на фудбалерите на Рома. Гарсија изминатите месеци се наоѓаше под жестоки критики на јавноста и навивачите на ‘волчицата’, по што претседателот Џејмс Пало...

Суперкупот во Македонија вреди 30 милиони евра

Скопје и Македонија со Супер купот 2017 добиваат можност за промоција пред неколку милијарди жители на планетата Честа што ја доби ФФМ со доделената организација на Суперкупот во 2017 година во кој ќе на...

ФИФА ги прогласи најдобрите: Меси петти пат ја освои „Златната топка“

  Лионел Меси е најдобриот фудбалер за 2015 година во изборот на ФИФА. Аргентинецот на тронот го наследи Кристијано Роналдо кој во изминатите две години ја добиваше оваа престижна награда. На гал...

Атлетико повторно е лидер во Примера

Фудбалерите на Атлетико Мадрид се вратија на челната позиција во Примера, откако во последниот меч од 19. коло во Виго ја совладаа Селта со 2:0. Атлетико на врвот има 44 бодови и натпревар повеќе од Барселона к...

Обамејанг е играч на годината во Африка

Фудбалерот на Борусија Дортмунд, Пјер-Еменик Обамејанг е прогласен за најдобар фудбалер на Африка во 2015 година. Најдобриот во Африка го избираат селекторите и капитените на националните тимови од овој контине...

Кутињо паузира до февруари

Фудбалерот на Ливерпул, Фелипе Кутињо, поради повреда на задната ложа, од фудбалските терени ќе отсуствува до почетокот на февруари. Еден од најдобрите фудбалери на ‘црвените’ се повреди на мечот со Стоу...

Платини ја повлече кандидатура за претседател на ФИФА

Суспендираниот претседател на УЕФА, Мишел Платини, соопшти дека ја повлекува кандидатурата за прв човек на Светската фудбалска федерација (ФИФА). Платини неодамна заедно со актуелниот претседател на ФИФА...

Лестер му нуди нов договор на Варди

Фудбалскиот клуб Лестер на својот најдобар играч, Џејми Варди, му нуди нов договор, според кој годишно би заработувал шест милиони евра. Варди, според актуелниот договор кој му истекува за две и пол години има ...