Реал го отпушти Бенитез, нов тренер е Зидан

Шпанскиот фудбалски гигант Реал Мадрид во понеделникот го отпушти тренерот Рафаел Бенитез откако мина само половина сезона на клупата на „кралскиот“ клуб, а на негово место е поставен еден од најдобрите фудбале...

Мурињо го одбил Реал, ја посакувал клупата на Јунајтед

Жозе Мурињо одбил да се врати во мадридски Реал, бидејќи имал желба по завршувањето на сезоната да го прземе кормилото на Манчестер Јунајтед. Весникот El Pais, објави дека Мурињо бил прв избор на претседателот ...

Барселона ги регистрираше Арда Туран и Видал

Фудбалскиот клуб Барселона, во понеделникот, ги регистрираше Арда Туран и Алеш Видал, кои во летниот преоден рок пристигнаа на „Ноу Камп“, но поради суспензијата на ФИФА, каталонскиот клуб тие немаа право на на...

IFFHS: Луис Енрике тренер на годината

Тренерот на фудбалерите на Барселона, Луис Енрике е најдобар тренер во 2015 година, во изборот на Меѓународната федерација за фудбалска историја и статистика (IFFHS). Луис Енрике со Барселона освои пет о...

Бенитез: Се води медиумска кампања против Реал

Тренерот на мадридски Реал, Рафаел Бенитез, оцени дека против клубот се води медиумска кампања и дека неговиот тим не игра лошо како што тоа се обидуваат тоа да го претстават медиумите. „Постои кампања п...

Премиерлига: Без победник во дербито

Лестер и Манчестер Сити одиграа 0:0, во претпоследниот натпревар од 19.коло во англиската Премиерлига. Натпреварот во Лестер донесе динамичен фудбал, неколку добри шанси на двете страни за постигнување н...

Почина легендарниот голман на Њукасл, Павел Срничек

Еден од најдобрите европски голмани во 90-тите години од минатиот век, Павел Срничек почина на 48-годишна возраст. Поранешниот голман на Њукасл и чешката репрезентација, пред девет дена бил хоспитализиран во кр...

Манчестер Јунајтед нуди 45 милиони евра за Фелипе Андерсон

Раководството на Манчестер Јунајтед подготвено е во зимскиот преоден рок да издвои 45 милиони евра за 22-годишниот играч за врска на Лацио, Фелипе Андресон, објавија во вторникот италијанските медиуми. &...

Новогодишно интервју со претседателот на Фудбалската федерација на Македонија – Илчо Ѓорѓиоски

Што ќе посочите како успех во последната година, а што би сакале да направите поинаку или што сметате дека сте пропуштиле да направите? Влогот во младоста, во тренерите, во лигата, во селекторите на наци...