Калиопи не успеа да се пласира во финалето на Евровизија

Македонската претставничка на натпреварот на песна на Евровизија, Калиопи, во четврток вечер не успеа да се пласира во финалето на ова музичко натпреварување. Калиопи настапи осма по ред, со песната „Дона“...

Џесика Частејн и Винсен Линдон го отворија 69-от филмски фестивал во Кан

„Да живее филмот, да живее Кан, да живеат жените“, извикнаа францускиот актер Винсен Линдон и неговата американска колешка Џесика Частејн отворајќи го во средата вечерта 69-то издание на филмскиот фестивал во К...

„The Prodigy“ на 14-ти август со концерт во Охрид

Еден од највозбудливите и најатрактивни лајв бендови во светската музичка индустрија на сите времиња, „The Prodigy“ за прв пат ќе има свој open air концерт во Македонија, на 14-ти август, на на стадионот „Билја...

Познати првите финалисти за Евросонг

Азербејџан, Русија, Холандија, Унгарија, Хрватска, Австрија, Ерменија, Чешка, Кипар и Малта се земјите чии евровизиски претставници влегоа во финалето на Евросонг, од првата полуфинална вечер, која во вторник в...

Стоунси поканети да го завршат концертот прекинат пред 50 години

Издавачот на локалниот весник во Лин, во американската сојузна држава Масачусетс, го повика легендарниот британски бенд Ролинг Стоунс да се вратат во тој град во кој пред 50 години го прекинаа концертот заради ...

„Лутите птици“ во кино Милениум!

По фантастичниот успех на видео играта, на големото платно ни пристигнува ФИЛМОТ НА ЛУТИТЕ ПТИЦИ.  Од четврток(12.05.), на репертоарот на кино Милениум филмот кој ќе ги забавува најмладите, а богами и во...

Премиера на краткометражен македонски филм и холивудски мега-хит во кино Милениум!

Ни претставува особена чест да ја најавиме премиерата на краткометражниот македонски филм „Еклер", во режија на Марко Ѓоковиќ. Во главните улоги настапуваат Давид Тодосевски, Дина Јовевска, Sвездана Ангеловска,...

Вистинска пиратска авантура на Pickbox

Тие не се „Пиратите од Карибите“, еден од нив не е Џони Деп, но нема сомнеж дека се пирати и секако дека дејствуваат на Карибите. Дружината од серијата Црни едра (Black Sails),чија прва епизода од 1.5. можете д...

Бијонсе го објави новиот албум „Lemonade“

Бијонсе во сабота доцна ноќта го зацврсти својот статус на кралица на ненадејните објавувања на своите албуми, откако објави нови визуелен албум под наслов „Lemonade“, пренесуваат агенциите и потсетуваат дека о...

Петте „парчиња“ кои направија легенда од Принц

Стотици песни, 39 студиски албуми, од кои четири беа објавени во последната година ипол. Пејачот Принс, или роден како Принс Роџер Нелсон, беше вонредно талентиран и мегапопуларен, и затоа можеше да си дозволи ...