Roxette престануваат со концерти

Шведскиот поп дует Roxette објави дека ги прекинува концертните активности поради здравствени проблеми на пејачката Мари Фредриксон. „Лекарите ѝ советуваа на Мари Фредериксон да престане со настапите и с...

Дилан, Стоунси и Маккартни може да настапат на ист фестивал

Организаторите на фестивалот Коачела, во Калифорнија, планираат оваа есен „мегафестивал“ на кој би настапиле шест музички легенди, пишува магазинот The Rolling Stone. Дневниот весник The Los Angeles Time...

Техно соработка меѓу Едвард Сноуден и Жан-Мишел Жар

Францускиот композитор зачетник на електронската, амбиентална и њуејџ музика и воедно сопственик на голема технолошка компанија, Жан-Мишел Жар за неколку седмици ќе го издаде својот нов албум под насловот „Elec...

Аксл Роуз нов пејач на AC/DC наместо Брајан Џонсон

Австралиските пионери на хард рокот, бендот AC/DC, најави во саботата дека американскиот пејач Аксл Роуз од бендот Guns N'Roses, ќе го заземе местото на вокалистот Брајан Џонсон кој би можел да оглуви доколку п...

Бендот Rammstein ја тужи Германија поради цензура на албумот „Liebe ist für alle da“

Германскиот хеви-метал бенд Rammstein поднесе тужба против Германија поради албумот „Liebe ist für alle da“ кој во 2009 година беше цензуриран и забранет „поради неморал“.  Во рамките на германската влад...

Репертоар на кино Милениум

Неделава која следува, на репертоарот на кино Милениум повторно ќе имаме можност да го погледнеме најновиот македонски филмски продукт, филмот „ЏГАН", во режија на Вардан Тозија.  Одличните критики и интерес...

Хитот „Thunderstruck“ на AC/DC го подобрува ефектот на лековите против ракот

Класикот на австралискиот хард-рок бенд AC/DC -„Thunderstruck“, го подобрува ефектот на лековите наменети за борба против ракот, откриле австралиските научници кои овој жесток хит од 1990-те го пуштале за да ги...

Концертниот албум на Моторхед излегува во мај

Снимките од некои од последните концерти на британскиот хеви метал бенд Моторхед, чија кариера заврши со смртта на легендарниот фронтмен на групата Леми Килмистер, ќе бидат објавени на албум што ќе излезе на 27...

Харисон Форд докажа дека е на страната на доброто

Кожната јакна која Харисон Форд како Хан Соло ја носеше во „Војната на ѕвездите“ ќе биде продадена на аукција за помош во истражувањето на епилепсијата. Форд(73) ја потпиша и ја донираше јакната на Хан Сол...