article placeholder

Во Скопје, ама како да не се од Скопје

Се возам со точак низ моето драго Скопје, возам... ама кај да возам? Секаде, ама буквално секаде паркирани КОЛИ, па добро бре да му е**м мајката толку ли се очајни скопскиве возачи? За 40 денари за паркинг? Озб...
article placeholder

Срни, елени и останли ситен дивеч

Дремам по фејсбук, вртам по хоум пејџот... и глеам Срна, Срна, Срна... ок who the fukk is Срна? (да да, не напишав Fu*k заради тоа што треба да се цензурира после) И пишувам нејзино име и презиме и што да видам...
article placeholder

Кафе „Мафе“ муабети

Сите пиеме кафе (добро де ајде 90%)... со цигара без цигара, со друштво, сами, од кејф, од досада, од поспаност, од главоболка. Пиеме секакво кафе... турско, нес, макијато, еспесо, мокачино, сиктер кафе, лошо к...
article placeholder

Македонска Телеинквизиција

Дремам дома... лето, 40 степени, нема никој надвор, досадно на фејсбук... од игри преку глава, за промена решив да пуштам телевизија... И како по 100 се заебав само поише се депримирав... не за друго... само с...
article placeholder

Ликот на една избледена култура

Скопје, олицетворение на урбано живеење, олицетворение на градски манири „мангуплук“ и „фраеризам“... ДА... до пред некое време, и полека, полека се тоа бледее и изчезнува, мангупите се претворија во сељачиња, ...
article placeholder

Петар Малинов со cover на “I Believe” од R.Kelly

Петар Малинов е фронтмен на unplugged триото KRYPTON, со членовите Андреј Блажев и Стојанчо Јакимов. Аудио и видео изработката е на Јордан Манов од групата Shine. Добриот одзив кој го има видеото секако е мот...
article placeholder

Охридска приказна

Пред речиси година дена пишував на тема „Охрид, Охриѓани и туризмот“ и притоа изнесов неколку тези и критики за тоа како треба да го цениме и негуваме нашиот најголем туристички бисер. Рака на срце тогаш повеќе...
article placeholder

Фејсбук Будалаштини

Интернетот значително го промени животот во 21 век. Се отворија многу можности за фирмите, за големите корпорации, за усовршување, надоградба на нашето знаење и познавање за работите - со еден збор ни се отвори...
article placeholder

(Фото) Како не пречекува jужниот сосед

Овие фотки ни ги испрати еден наш читател, изреволтиран од начинот како „јужниот тросед“ ги пречекува Македонците кои ги трошат своите тешко заработени пари во нивната земја. Погледнете ги фотките и размислете ...
article placeholder

Како да станеш грижлива личност?

Те нарекуваат лош, бесчувствителен, студен, незаинтересиран? Не знаеш како да разговараш без притоа да не звучиш како да те боли уво за туѓите животи? На вистинското место си! Можеби треба да го прочиташ следн...